عکس برفکی و تقریبا غیر واضحی که می بینید در تاریخ ۲۴ اکتبر سال ۱۹۴۶ از ارتفاع ۱۰۴٫۶ کیلومتری سطح زمین گرفته شده است. این عکس توسط یک دوربین ۳۵ میلی متری که توسط یک موشک آلمانی به فضا پرتاب شده بود، گرفته شده و به طور رسمی اولین عکس سیاره ی زمین است که از فضا گرفته شده است.

شاید حالا که ما ماهواره به فضا پرتاب می کنیم و روبات کاوشگر به سیارات دیگر می فرستیم، یک عکس سیاه و سفید که از ارتفاع ۱۰۴٫۶ متری گرفته شده باشد، زیاد کار سختی به نظر نیاید ولی در سال ۱۹۴۶ این عکس میان جوامع علمی غوغایی به پا کرده بود. قبل از آن در سال ۱۹۳۵ بالون کاوشگر ۲ عکسی از ارتفاع ۲۲ کیلومتری سطح زمین گرفته بود.

بعد از جنگ جهانی دوم آمریکایی ها دانشمندان را دعوت کردند تا با استفاده از موشک های آلمانی، ویژگی های اتمسفر زمین از جمله دما، فشار و میدان مغناطیسی را اندازه بگیرند. در همین حین دانشمندنی به نام کلاید هالیدی از این فرصت استفاده کرد و دوربینی ساخت که ممکن بود بتواند هنگامی که موشک به فضا می رود عکسی از کره ی زمین بگیرد.

همه ی موشک ها قرار بود به زمین بازگردند. موشکی که دوربین به آن متصل بود با سرعت ۱۵۲ متر در ثانیه به زمین بازگشت. هیچ یک از دانشمندان از جمله خود کلاید هالیدی انتظار نداشتند که دوربین هنگام برخورد سالم بماند. هالیدی محافظی فولادی برای دوربین ساخته بود ولی باز هم امیدی به موفقیت آن نداشت.

اما دوربین و فیلم داخلش سالم ماندند و وقتی دانشمندان عکس موجود در دوربین را ظاهر کردند با تصویر فوق روبرو شدند. اولین عکس سیاره ی زمین که از فاصله ای فراتر از مرز اتمسفری زمین گرفته شده بود!

منبع

مرتضی هستم. اینجا درباره ی چیزایی که برام جالبن می نویسم. Google+

۲ دیدگاه تاکنون

 1. ندارم می‌گه:

  خیلی کار خوبی میکنی ولی سعی کن در یه کار حرفه ای بشی و متخصص

فرستادن دیدگاه+ 3 = 7

 • اصلا این «یک نفر» چی هست؟

  یک نفر جاییه که توش می تونیم از زندگی روزمره مون فرار کنیم و چیزای جالب بخونیم.

  یک نفر جاییه که همیشه چیزی برای خوندن توش پیدا میشه.

  یک نفر جاییه که هر وقت بهش سر می زنیم می تونیم یه چیز جدید یاد بگیریم.

  یک نفر جاییه که هیچوقت ازش خسته نمی شیم!

 • اگه همیشه نمی تونید به یک نفر سر بزنید، ما رو تو یکی از شبکه های زیر دنبال کنید تا از مطالب تازه مون با خبر بشید.

 • پیوندها